هواساز چیست؟ اجزاء و انواع هواسازها آبگین تهویه-بتا تهویه

جنس شاسی معمولا با توجه به ابعاد و وزن دستگاه از ورق خم کاری شده یا ورق ناودانی فابریک ساخته می شود. برای انتخاب و خرید دستگاه هواساز ، حتما باید از مشاورین باتجربه جهت طراحی کمک گرفت. سپس هوایی که تمیز شده و به دمای مطلوب رسیده است از طریق کانال به بخشهای مختلف محیط فرستاده می شود .

دستگاه هواساز

کک قیر، مواد نفتی، املاح آب؛ مواد شیمیایی و مواد غذایی از انواع رسوبات در مبدل حرارتی صنایع مختلف هستند. اطلاعات کامل‌تر در زمینه انواع رسوب مبدل حرارتی را می‌توانید در مطلب شستشوی مبدل حرارتی به دست آورید. ضمناَ میتوان همزمان از بیش از دو سیال مایع یا گاز در مبدلهای گرمایی بهره گرفت. این مدل مبدل گرمایی (Shell & Tube heat exchanger) عمدتاَ به صورت پوسته‌ای استوانه‌ای و با لوله‌هایی که مقطع دایره‌ای دارند، طراحی میشود. در نتیجه عملکردشان در برابر فشارهای متفاوت وارده، بسیار مناسب است.

روش کنترل میزان دما و حجم هوا در این دستگاه ها معمولا از طریق ریموت کنترل انجام می گیرد. برای محاسبه دبی آب سرد مورد نیاز سرمایش فن کویل ها باید مقدار بارکل سرمایی بر مبنای (BTU/h) هر یک از فضاهای ساختمان را بر عدد 5000 تقسیم نمود. جدول زیر نحوه انتخاب ظرفیت تقریبی مناسب فن کویل برای نصب در ساختمان های مسکونی و در محیط های معتدل آب و هوایی مانند تهران را نشان می دهد. (ظرفیت فن کویل را معمولاً بر حسب CFM نمایش می دهند که نشان دهنده حجم فوت مکعب هوادهی فن کویل در دقیقه می باشد. فن کویل‌های کاستی نوعی از فن کویل‌های سقفی هستند که قسمت کویل آن‌ها درون سقف کاذب نصب می‌شود و کنترل دما و سرعت دور آن‌ها علاوه بر ترموستات اتاقی، توسط ریموت کنترل نیز قابل انجام است. فن کویل‌های سقفی که با مدل‌های بدون کابین و کابین دار ارائه می‌شوند، دارای ظرفیت هوادهی 200 تا 1200 فوت مکعب در دقیقه هستند و معمولا در بالای سقف کاذب ( در ورودی هر اتاق ) نصب می‌گردند.

کار این دستگاه به گونه ای است که به طور خودکار در مصرف منابع انرژی صرفه جویی می شود. یک پروژه به متراژ600 متر مربع با ارتفاع 6 متر داریم و میخواهیم از ایرواشر استفاده کنیم. حال اگر اتلاف حرارتی کویل برابر 520,000 btu/hr و مقدار هوادهی برابر 10,000 cfm باشد، می خواهیم کویل و فن را محاسبه نماییم. این دستگاه برای فضاهایی که نیاز به پارت بندی و یا اتاق های زیادی دارند ، چندان مناسب نیست. چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. در قسمت استراکچر بدنه دستگاه از نوع پروفیل بسته آلومینیوم، از اتصالات ۹۰ درجه دارای جنس آلومینیوم دایکاست تقویت شده با پلی آمید و مقاوم در برابر شوک‌های مکانیکی و حرارتی استفاده می‌گردد.

آشنایی با انواع ایرواشر

هواساز چیست؟ اجزاء و انواع هواسازها آبگین تهویه-بتا تهویه

سپس بعد از مشخص کردن دو لوله ای یا چهار لوله ای بودن دستگاه، با توجه به محاسبات بار حرارتی انجام شده، ظرفیت فن کویل ها برای هر فضا به تفکیک براورد می گردد. علاوه بر ایجاد سرمایش و گرمایش، تامین نمودن هوای تازه برای آسایش ساکنین لازم است. میزان هوای تازه به فضا، متراژ و نفرات بستگی دارد تا با وجود اکسیژن کافی، افراد احساس شادابی داشته باشند. بعضی از فن کویل‌ها این قابلیت را دارند بنابراین به هنگام خرید فن کویل به این قابلیت ویژه توجه نمایید. سطح کیفیت فن کویل نیز همانند همه کالاهای مصرفی دارای اهمیت زیادی است و همین کیفیت است که قیمت انواع مدل ها را با هم متفاوت می‌کند.

ایرواشرها توان عملیات محدودی دارند و برای نصب در آپارتمان های اداری و مسکونی مناسب تر هستند. توان عملکردی ایرواشر در خنک سازی و تهویه محیط، یک دستگاه ایده آل را برای وسعت کم در اختیار کاربر قرار می دهد. از آنجا ه دستگاه های ایرواشر در سرمایش عملکرد بسیار بهتری دارند بیشتر برای سرمایش استفاده می شوند ، و در گرمایش چون این دستگاه ها به دستگاههای مکمل دیگری نظیر پکیج و بویلر نیاز دارند مانند هواساز یا روف تاپ پکیج می باشند. نحوه کار فن به این صورت است که پس از جریان یافتن آب گرم در کویل ها ،فن هوای تازه و یا مخلوط با هوای برگشت را از روی لوله های داغ که در کویل قرار دارد عبور داده و بعد از افزایش دما آن را به درون ساختمان می فرستد. دستگاه ایرواشر در زمان فعالیت گرمایشی، عملیات فیلتر کردن هوا را نیز انجام می دهد و سطح رطوبت محیط را کنترل می کند. البته توانایی دستگاه برای تولید رطوبت مورد نیاز نیز در قیمت آن بی تاثیر نیست.

 • بنابراین با توجه به دمای هوای مورد نیاز و محدودیت های تأمین آب، نوع کلاس ایرواشر مورد نظر برای پروژه انتخاب می شود.
 • از این رو در حالت سرمایشی، ورود آب در مسیر جریان هوا است و در این مسیر ذرات آب با هوا مخلوط می شود و این عمل باعث می شود رطوبت نسبتا بالا رود و امکان کاهش این میزان وجود ندارد.
 • در صورتی که نسبت به اختلالات ایجاد شده در روند کار ایر واشر ها بی توجه باشید و اقدام به حل آن ها نکنید، ممکن است دستگاه در روند کار خود دچار مشکلات جدی شده و هزینه های بسیاری را به دنبال داشته باشد.
 • اما در ایرواشر آب به صورت اسپری در هوا پودر می شود و هوا با برخورد با آب اسپری شده خنک می شود و خارج می شود.
 • بر خلاف چیزی که شاید خیلی از افراد تصور کنند ایرواشر و هواساز عملکرد متفاوتی دارند و یکسان نیستند و در اصل دو سیستم جداگانه برای راه اندازی دارند.
 • این فیلتر‌ها قادر هستند تا ۹۹/۹۵ درصد، ذرات ۰/۳ میکرونی را حذف و پاکسازی نماید.

هواساز یکی از پرکاربردترین دستگاه ها در صنعت تهویه است که مجهز به فیلتر هوا کویل و دمنده می باشد که به آن ترمینال یونیت هم می گویند. این دستگاه بدون اینکه هوا را برگرداند تا 100 درصد می تواند هوا را از بیرون بگیرد. آخرین تجهیزی که در برخی از هواسازها به کار گرفته می ­شود و به آن می ­پردازیم مبدل ­های حرارتی صفحه ­ای هستند. در این حالت از ورق­ های نازک فلزی برای جداسازی دو جریان هوا استفاده می ­کنند تا آن ­ها با هم تماس نداشته باشند یا مخلوط نشوند. اختلاف دمای بین دو جریان هوا موجب انتقال حرارت از جریان خروجی و از طریق دیواره­ های فلزی مبدل حرارتی به جریان هوای خنک ورودی می ­گردد. اگر هر دو کویل به طور هم زمان در حال کار باشند اثر یکدیگر را خنثی می کنند و این، اتلاف انرژی و بالا رفتن هزینه های کارکرد تاسیسات را به دنبال خواهد داشت.

در مدل سقفی توکار و کاستی فن کوئل ظرفیت هوادهی از 200 تا 1200 CFM متغیر است. یکی از مهم ترین هدف های رجا تاسیس رضایت کاربران و مشتریان است و در همین راستا محصولات خود را با شرایط ویژه در اختیار مشتریان قرار می دهد. با خرید فن کویل از فروشگاه رجا تاسیس از خدمات پس از فروش ویژه و قیمت مناسب بهره مند خواهید شد.

به این مفهوم که آب در چیلر سرد و در بویلر گرم شده و با پمپ به کویل های (لوله های مسی فین دار) هواساز betatahvie پمپاژ می شود. سپس مطابق شکل زیر با استفاده از یک فن ، هوای تازه از اطراف کویل ها (لوله های مسی فین دار) دمیده شده و در اثر برخورد هوا با سطح سرد یا داغ کویل ها، هوا خنک یا گرم می شود. عمل فیلتر نمودن هوا معمولا قبل از کویل ها انجام می شود تا علاوه بر ایجاد هوای پاک از تجمع ذرات معلق و رسوب روی کویل ها جلوگیری شود. دمای هوای ورودی به کانال‌های توزیع هوا پیش از خروج از هواساز اندازه­گیری می ­شود و وارد شبکه داکت ­ها می ­شود.

قبل از انتخاب و محاسبه ظرفیت برج خنک کن لازم است با چند پارامتر مهم در این زمینه آشنا شویم. برج خنک کننده یا کولینگ تاور وسیله ای است برای خنک کردن کندانسور که در چیلرهای آب خنک از آنها استفاده می شود. اواپراتور گرمای خود را به کندانسور منتقل کرده و آب داخل کندانسور گرم شده و سپس برای کاهش دمای آب کندانسور به برج خنک کن منتقل می شود و در آنجا با تبادل دما با محیط بیرون خنک شده و مجدد به کندانسور بر می گردد. تحویل و ساخت برج خنک کننده فایبرگلاس بامین تهویه طبق سفارش مشتریان محترم طی کوتاه ترین زمان ممکن با بالاترین کیفیت قابل ساخت و ارائه می باشد. محاسبه آب جبرانی در برج خنک کننده از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، چرا که اگر این محاسبات به درستی انجام نگیرد، سیستم آبی را که گرم شده را به صورت صحیح خنک نخواهد کرد. اگر آب گرم به درستی خنک سازی نشود معایب بسیاری را برای برج خنک کننده در پی خواهد داشت، معایبی مانند کاهش عمر تجهیزات صنعتی و افزایش هزینه های مازاد کارفرما وجود خواهد داشت.

کیفیت آب برج خنک کن

پنل این سیستم ، بیرون از سقف قرار می گیرد ، به همین دلیل است که برای جایگذاری آن به سقف کاذب نیاز داریم. فن کویل سقفی توکار که می توان از آن به عنوان ساده ترین، ارزانترین و پراستفاده ترین نوع فن‌کویل نام برد، از جمله دستگاههای بسیار محبوب در صنعت تهویه مطبوع به شمار می رود. فن کویل زمینی مساحتی از کف را اشغال و نوع دیواری نیز در معرض دید قرار می گیرد. نوع کاستی و نوع سقفی توکار در سقف نصب شده و فقط دریچه هوای خروجی از آن نمایان است. فن کویل کاستی در مدل‌های یکطرفه، دو طرفه و چهار طرفه با راندمان و بازدهی بسیار مطلوب تولید و در بازار موجود می‌باشند. این مدل فن کویل نیز درون سقف جایگذاری می‌شود تفاوت آن با مدل داکتی یا همان سقفی در این است که برای نصب مدل کاستی الزاماً سقف باید از نوع کاذب باشد و در سقف‌های دیگر امکان نصب و قرارگیری این مدل فن کویل وجود ندارد.

 • فن کویل ها با عبور هوا از میان کویل مسی (حاوی آب سرد در تابستان و آب گرم در زمستان)، وظیفه‌ی تأمین هوای خنک و هوای گرم در فصول مختلف سال را به عهده دارند.
 • هواگیری آن از پنجره ها یا شبکه ها مرکزی که در شکل زیر نشان داده شده است انجام میشود و هوادهی از طریق شبکه های (دریچه های) جانبی شکل میگیرد.
 • بدین ترتیب فن‌کویل کاستی یکطرفه و دوطرفه به ترتیب باد را در یک جهت و دوجهت پرتاب می کنند.
 • این دستگاه عمدتا در مراکز اداری و مسکونی یا مکان هایی که امکان ایجاد سقف کاذب وجود ندارد مورد استفاده قرار می گیرد.
 • در زمستان آب گرم داخل این لوله ها جریان پیدا می کند و در تابستان نیز آب خنک در این لوله ها در گردش است.
 • فروش فن کویل‌های سقفی یکی از پرکاربردترین نوع از دسته فن کویل‌ها هستند که به دو دسته روکار و توکار تقسیم می‌شوند.

نحوه کار این مبدل ها به این صورت است که دارای دو لوله و چهار خروجی می باشند که در درون یک لوله، سیال گرم و در درون لوله دیگر سیالی با دمای کمتر وجود دارد. در مسیر رفت برگشت سیال ها و در مجاورت یکدیگر، تبادل دمایی صورت می پذیرد و دمای خروجی سیال اصلی و مد نظر ما شکل می گیرد. 🔵 این مبدل حرارتی، مانند سایر مبدل ها (بخصوص مبدل حرارتی دابل تیوب)، از طراحی لوله در لوله برای تبادل انرژی و حرارت استفاده می کند. اما ازآنجایی‌که لوله ها در هم پیچ‌وتاب خورده اند، موجب جمع‌وجورتر شدن این دستگاه و انعطاف آن در پروژه های مختلف شده است.

 • در نتیجه عملکردشان در برابر فشارهای متفاوت وارده، بسیار مناسب است.
 • به عنوان متداول ترین نمونه می توان از رادیاتور اتومبیل نام برد.
 • آنها وسایلی هستند که امکان انتقال انرژی گرمایی بین دو یا چند سیال در دماای مختلف را فراهم می کنند.
 • شرکت های سازنده، اطلاعات ساخت این نوع مبدل را به دلیل تنوع بسیار زیاد محرمانه اعلام می کنند.

درون کندانسور گاز مبرد که از نوع R22، R134، R407 میباشد گرمای خود را به آبی که وارد کندانسور میشود میدهد. اما دارای معایبی همچون نیازمندی به تعمیرات و نگهداری بالابه دلیل رطوبت بالا درون آن، احتمال خوردگی و پوسیدگی بالا نیز می‌باشند. از آنها میتوان در صنایع شیمیایی، واحدهای خنک کننده و صنایع غذایی استفاده نمود.

از این رو در حالت سرمایشی، ورود آب در مسیر جریان هوا است و در این مسیر ذرات آب با هوا مخلوط می شود و این عمل باعث می شود رطوبت نسبتا بالا رود و امکان کاهش این میزان وجود ندارد. در حالت تولید هوای گرم، می توان با نصب سیستم کنترل، رطوبت ایجاد شده را که اهمیت سیستم تهویه را نشان می دهد، تنظیم کرد. هواساز ایرواشر دستگاه حرارتی و برودتی است که سیستم ایرواشر – سیستم تبخیری جهت تامین سرمایش ، کویل های حرارتی به منظور ایجاد گرمایش و با فیلتر کردن هوا جهت تهویه ساختمان ها، سوله ها و … کاربرد گسترده ای دارد.

قربان شما الکترو موتور فن کویل سقفى ٢٢٠ ولت با توان ١/۵ مدل techro astros دارید؟. معمولا با قرار دادن این شیرهای دو راهه که اصطلاحا به آن‌ها PICV میگویند سیستم را تحت فشار قرار میدهند که سیستم به اندازه نیاز آب را به هر بخش هدایت کند. یکی از معایب بزرگ این مدل این بود که در طراحی فضای محیط را اشغال میکردند و شاید باعث نا همانگی در دکوراسیون محیط میشدند ولی به دلیل اینکه در دیوار یا سقف کارگذاری نمیشود تعمیر یاسرویس آن ساده تر میشود. از این مدل در محیط های مسکونی زیاد استفاده می‌شود و در بسیاری از برج های مسکونی از این مدل استفاده شده است. به دلیل یک طرفه بودن، معمولا این دستگاه را در گوشه اتاق یا فضا نصب می‌کنند. فن کوئل های دیواری در ظرفیت های بین ۲۰۰ تا ۸۰۰ CFM (سی اف ام) و روبرو زن تولید میشوند.

برج خنک کننده مدار بسته cooling tower بالتیمور Baltimore آرشه کار-بتا تهویه

دستگاه هواساز ایرواشر به طور معمول از مقاطع گالوانیزه یا پروفیل‌های فولادی می‌باشد که در مقابل خردگی مقاوم بوده و دارای پوشش رنگ کوره‌ای الکترواستاتیک می‌باشد. شاسی دستگاه می‌تواند به صورت دوبل باشد و مابین دو شاسی از لرزه گیر‌های فنری یا لاستیکی استفاده شود. در نتیجه، گرمای آزاد شده از سطح کوره با هوای عبوری تبادل کرده و دمای هوا افزایش می‌یابد. تفاوت گرمایشی که این دستگاه با سرمایش آن دارد در سیستم کانال برگشت می‌باشد.

وجود کانال کشی تخلیه این امکان را فراهم می کند که مقداری از هوای برگشتی از ساختمان تخلیه شده و به حفظ فشار مثبت در ساختمان کمک می کند. اتوماسیون در تجهیزات مورد استفاده در کارخانه جات صنایع دارویی، لبنی، بهداشتی و غذایی اهمیت زیادی دارد. در واقع وقتی هواساز یا سایر تجهیزات اتوماسیون می شوند مطابق با نیاز محیط عمل می کنند. اگر روند اتوماسیون در دستگاه های هواساز با دقت انجام شود، طول عمر مفید دستگاه افزایش می یابد‌. کویل ها یا مبدلهای حرارتی در هواساز وظیفه اصلی تغییر دمای هوا را بر عهده دارند.

کویل­ های پیشگیری از یخ‌­زدگی (Frost Protection Coils)

به مجموعه لوله ها و فین ها در کل کویل گفته می شود که در شکل زیر نمونه ای از آن (نوع V شکل) نشان داده شده است. این مبدل ها در سه نوع V شکل ، افقی و عمودی طراحی و تولید می شوند که طرز کار همه آنها مشابه یکدیگر است. همان‌طور که در این عکس مشاهده کردید، یک لوله در دل دیگری قرار گرفته است. به دلیل طراحی صاف و مستقیم آن، انعطاف ساختاری زیادی برای تغییر مدل مبدل، به مدل موردنیاز مشتری وجود دارد. دایرة گسترده‌ای هم از انواع مختلف مبدل حرارتی دو لوله‌ای در بازار موجود است که در صنایع مختلف و تحت کاربردهای متفاوت مورداستفاده قرار می‌گیرند.

فن کویل چیست؟ تشریح انواع و مشاوره فروش فن کویل تهویه هواسنج-بتا تهویه

جعبه‌ی اختلات جعبه‌ای است که هوای تازه و برگشت در آنجا مخلوط می‌شود و همچنین ابعاد و اندازه‌ی استاندارد آن نقش مهمی در سر و صدای هوای عبوری در دستگاه دارد که جنس آن نیز همانند دیگر قسمت‌های بدنه، از ورق گالوانیزه با ضخامت استاندارد می‌باشد. دستگیره و لولا‌های مورد استفاده در بدنه‌ی دستگاه همگی متناسب با مصارف تهویه مطبوع بوده و معمولا از جنس پلی پرو پیلن می‌باشد. در زمستان، هنگامی که هوا را از روی کویل پیش‌گرمایش عبور می‌دهیم، رطوبت نسبی هوا، شدیدا کاهش می‌یابد. سرمایش تبخیری یک فرآیند تبادل حرارت آدیاباتیک می‌باشد و گرمای نهان آب تبخیر شده مساوی گرمای محسوس گرفته شده از هوا فرض می‌شود.

مبدل حرارتی استخر با کیفیت بالا و قیمت مناسب تاسیسات پیمان-بتا تهویه

جالب است بدانید که این کار خیلی سریع انجام می‌شود تا هوایی که در مکان مورد نظر وجود دارد، به خوبی خنک شود. همانطور که پیش از این نیز گفته شد، ایرواشر می تواند به عنوان یکی از سیستم های رطوبت زنی در دستگاه های هواساز به کار برده شود. خصوصاً در هوای خشک محیط به هنگام فصل های سرد، برای ایجاد هوایی مطبوع جهت تنفس و هوایی مناسب برای پوست بدن ، کنترل رطوبت توسط ایرواشر، یکی از ساده ترین روش های تعریف شده می باشد. – در ایرواشرها، عملیات مشابه دستگاه هواساز انجام میشود با این تفاوت که سیستم سرمایش بصورت تبخیری (کولر آبی) انجام میشود. چیلرها جز تجهیزات سرمایشی مرکزی به شمار می‌روند که برای ساختمان‌هایی با اندازه نسبتا بزرگ استفاده می‌شود. عملکرد چیلر به این گونه است که در آن از یک سیال، معمولا آب در مدار بسته استفاده می شود و حرارت به وجود آمده در داخل سیال از آن گرفته می شود و به‌وسیله مبدل‌های حرارتی، سرما را به‌صورت کنترل شده به محیط انتقال می‌دهد.

در انتخاب ایرواشر علاوه بر حجم هوادهی دستگاه (m3/hr – CFM) باید به موارد زیر توجه نمود:

با پیشرفت تکنولوژی ایرواشرهایی تولید شد که علاوه بر دیوار، بر روی سقف و زمین نصب می‌شوند که موجب می‌شود استفاده از آن‌‌ها در اکثر مکان‌ها ممکن شود. با توجه به افزایش قیمت‌های اخیر سعی کنید که مناسب‌ترین دستگاه را انتخاب کنید تا مجبور به تعویض آن بعد از مدت کوتاه نشوید. در این دستگاه‌ها لوله‌هایی وجود دارد که آب را به اسپری‌های موجود انتقال می‌دهند و اسپری‌ها نیز با پاشش آب هوا را خنک می‌کنند. برخی افراد به ایرواشر، کولرهای آبی بزرگ نیز می‌گویند و در واقع این تشبیه صحیح است زیرا عملکرد این دو دستگاه یکسان است و فقط ابعاد متفاوتی دارند که در ادامه مطلب بیشتر در زمینه این صحبت خواهیم کرد. قیمت بسیار پایین تر در مقایسه با سیستم های مشابهی از جمله روفتاپ پکیج و یا ترکیب چیلر و هواساز از مزیت های سیستم ایرواشر به شمار می آید. خب تا اینجا در مورد سیستم ایرواشر اتاق تمیز و عملکرد آن برای شما گفتیم.

کویلهای گرمایش یا با آب داغ یا بخار آب کار می‌کنند یا الکتریکی هستند و کویل‌های سرمایش با آب مبرد یا یک ماده مبرد کار می‌کنند. کویل‌های سرمایش و گرمایش هواساز باید با استفاده از لوله‌کشی با چیلر و بویلر در ارتباط باشند. در زمستان آب گرم از سمت موتورخانه به داخل کویلهای هواساز وارد می‌شود، و با گذر هوا از روی کویل، خروجی هواساز باد گرم است.

 • بهترین کار برای سرویس و نگهداری هواساز، تهیه یک چک‌لیست نظارتی است.
 • کارشناسان کلینیک در زمینه برق تأسیسات و سیستم های کنترلی تاسیسات نیز کاملا مسلط هستند.
 • غالباً از فن ­های سانتریفیوژ در هواسازها استفاده می‌شود اما امروزه در هواسازها فن ­های EC نصب می­ شوند و همچنین به منظور افزایش بازده انرژی در سیستم ­های قدیمی نیز جایگزین می ­شوند.
 • دبی هوای انواع هواساز بین 2000 تا فوت مکعب در دقیقه (945 تا لیتر بر ثانیه) متغیر است.
 • روش دوم به این شکل است که از طریق سیرکوله کردن و گردش هوای داخل دستگاه و بدون نیاز به هوای بیرونی، هوای مورد نیاز تامین می شود.

به طور کلی دستگاه‌های زنت صدای کمتری را از خود تولید می‌کند که باعث می‌شود در بالکن خانه‌ها استفاده بیشتری داشته باشد. اما دستگاه‌های ایرواشر به دلیل صدای اسپری کردن آب، اغلب در بام خانه‌ها و یا ساختمان‌ها به کار می‌روند. تفاوت دیگری که این دستگاه‌ها دارند نیز در عملکرد آن‌ها در مکان‌های مختلف است.

اتاقک فن و الکتروموتور

آبی که گرمای این ماشینها را جذب کرده دچار افزایش دما شده و به سمت مبدل های حرارتی هدایت خواهد شد. از طرفی دیگر آب سرد تولیدی از برج خنک کننده در مبدل این انرژی گرمایی را به طور کامل دفع میکند. قطره گیر به لحاظ فنی به قسمتی از تاور خنک‌ساز گفته میشود که وظیفه جلوگیری از دریفت یا پرتاب قطرات آب به بیرون از دستگاه را بر عهده دارد. مدلهایی از برجهای خنک‌ساز که دارای قطره گیر می‌باشند، شدیداَ دارای خاصیت صرفه جویی در مصرف آب هستند. این در حالیست که مدلهایی از تاورها که قطعه «قطره گیر» در آنها نصب نشده است، با معضل «مصرف زیاد آب» و «وارد سازی مداوم آب جبرانی» روبرو هستند.

 • در این مقاله قرار است به پاسخ دو سوال کلیدی بپردازیم یعنی کار برج خنک کننده چیست و اینکه برج خنک کننده چه کاربردی دارد.
 • گاهی اوقات در برخی از کولینگ تاورها، حوضچه آب سرد و حوضچه مکش از هم جدا هستند و دارای مخازن جداگانه می‌باشند.
 • برج‌های خنک‌کننده طرح ضد جریان نیز آب را کاملاً محصور و عاری از نور خورشید نگه می‌دارند، در نتیجه فرصت رشد بیولوژیکی را کاهش می‌دهند که به مواد شیمیایی تصفیه آب کمتری نیاز داشته باشید.
 • از آنجایی که فلز بسته به دما منبسط و منقبض می‌شود، تکرار مکرر این چرخه باعث ایجاد تنش می‌شود که می‌تواند خوردگی، زنگ زدگی و نشت را نیز تسریع کند.
 • در حقیقت در مدل مخروطی از تکنولوژی کاهش دور تسمه و پولی بهره گرفته میشود.

این مدل به راحتی روی دیوار نصب شده و لوله‌های خروجی و ورودی آن نیز به آسانی نصب خواهد شد. یکی از انواع مختلف سیستم‌های تهویه مطبوع فن کویل‌ها هستند که در فضاهای مسکونی، تجاری و صنعتی استفاده می‌شوند تا وظیفه تهویه هوا را بر عهده داشته باشند. برای خرید فن کویل و پس از آن نصب دستگاه، باید به نکات مهمی توجه داشته باشید.

فن کویل سقفی – زمینی گرین مدل GFF600P1 | با ظرفیت 600 CFM

درجه حرارت هوایی که رطوبت زده می شود باید بیشتر از درجه حرارت نقطه شبنم فضایی باشد که رطوبت زنی میگردد. وقتی به هوای تازه و یا مخلوط هوای رفت و برگشت رطوبت می زنید شاید لازم باشد هوا پیش گرم شود تا بتواند رطوبت را جذب کند. فیلترهای متفاوت در دستگاه تصفیه هوا با توجه به مواد تشکیل دهنده و تکنولوژی ساخت قادر به حذف مواد آلاینده های مختلف در هوا را دارد. اگر امکان استفاده همزمان از چند نوع مختلف از فیلترها باشد، هوا به طورکامل تصفیه می شود و هیچ گونه آلودگی ای وارد محل مورد نظر نمی شود .

ویدیو آشنایی با انواع هواساز

این افراد می توانند دستگاه را با توجه به ده ها اصل و نکته مکانیکی برای بهبود عملکرد در بهترین مکان و به بهترین شکل نصب کنند. دستگاه های یاد شده با توجه به توان بالایی که در کنترل دما و رطوبت محیط های مختلف با مساحت های متفاوت دارند، در تمامی مراکز صنعتی، مسکونی و آپارتمانی قابل استفاده هستند. برای تنظیم رطوبت نیز، هوارسان با استفاده از انواع رطوبت زن، هوای مورد نظر را به میزان مشخص مرطوب می کند. در نظر گرفتن کفشور فاضلاب در محل نصب هواساز جهت نظافت و سرویس دستگاه هواساز به صورت دوره ای الزامی است. در هنگام نصب هواساز باید ۱.۵ برابر ارز دستگاه در محل نصب هواساز از یک طرف آن فضای خالی در نظر گرفته شود تا در صورت تعویض احتمالی کویل هواساز در طول دوره طولانی بهره‌برداری مشکل ایجاد نگردد.

ایرواشر محاسبه ظرفیت، لیست قیمت، راهنمای خرید-بتا تهویه

در واقع نوع کاربری فن کوین به فضایی که قرار است در آن نصب شود وابسته است. از فن کویل در فضاهای آموزشی، منازل، فضاهای پزشکی یا کارخانه‌جات استفاده می‌شود. در ادامه شما را با نحوه ساز و کار این دستگاه و همچنین قیمت فن کویل بیشتر آشنا خواهیم کرد. فروش فن کویل‌های سقفی یکی از پرکاربردترین نوع از دسته فن کویل‌ها هستند که به دو دسته روکار و توکار تقسیم می‌شوند. برای تصمیم‌گیری بهتر و برای خرید فن کویل سقفی به منظور نصب در هر ساختمان، بهتر است با انواع آن آشنا شوید. در این صورت، بهتر می توانید از بین انواع و برندهای مختلف انتخاب کنید.

غالباً از فن ­های سانتریفیوژ در هواسازها استفاده می‌شود اما امروزه در هواسازها فن ­های EC نصب می­ شوند و همچنین به منظور افزایش بازده انرژی در سیستم ­های قدیمی نیز جایگزین می ­شوند. در مسیر هوای خروجی از فن، یک سنسور فشار تعبیه شده است، که فعالیت آن را ثبت می ­نماید. اگر فن در حال فعالیت است، یک اختلاف فشار ایجاد می­ کند و از این اختلاف فشار به منظور تشخیص خرابی تجهیزات هواساز و هشدار به مهندسان و اپراتورهای تأسیسات ساختمان استفاده می ­گردد. هواساز یک دستگاه تامین کننده هوا در یک سیستم تهویه مطبوع می‌باشد که هوا را مطابق شرایط مطلوب تامین و در فضاهای مختلف توزیع می‌کند. در یک دستگاه هواساز هوای تازه و هوای در گردش داخلی با هم مخلوط شده و هوای مطبوع تولید می‌شود.

در این سیستم هوای محیط در تماس مستقیم با قطره های آب قرار می گیرد و بین آب و هوا تبادل جرمی و حرارتی ایجاد می شود. ایرواشر با تصفیه و افزایش رطوبت هوا ، باعث جلوگیری از ایجاد و یا بهبود آلرژی تنفسی و پوستی می شود. در سیستم سرمایش نیازی به کویل و آب سرد ندارد ، به همین دلیل قیمت آن بسیار کمتر از هواساز است.

اما در هندبوک “سیستم های” اشری در خصوص سیستم های تبخیری موارد گفته شده است. دستگاه هواساز رابط بین چیلر و بویلر و کانال های هوا است و هوای تهویه شده را توزیع می کند. تعمیر و نگهداری در سیستم های تراکمی آسان تر از سیستم های تبخیری می‌باشد. مصرف آب در سیستم های تراکمی پایین تر از سیستم های تبخیری می‌باشد.

در هر یک از این صفحات چهار روزنه وجود دارد که به عنوان ورودی و خروجی جریان عمل می‌کنند و عبور سیال‌ها از کانال‌های مختلف منجر به انتقال حرارت بین آن‌ها می‌شود. در مبدل های صفحه ای واشردار بین پلیت ها، واشرهایی از جنس لاستیک طبیعی یا EPDM قرار دارد که عملیات آب بندی توسط آنها صورت می گیرد. اتصالات ورودی و خروجی مبدل های صفحه ای می تواند از نوع فلنجی، رزوه ای یا جوشی باشد. معمولا سایز ورودی و خروجی سیال گرم تر به دلیل انبساط از سایز ورودی و خروجی سیال سردتر بزرگ تر است. از مبدل های صفحه ای برای تبادل حرارت بین سیالات بصورت مایع، گاز یا دو فازی استفاده می شود. طراحی مبدل های صفحه ای به گونه ای است که سیال گرم و سرد در صفحات بصورت یک در میان حرکت می کنند.

دیگر دلیل افت فشار مبدل گرمایی پوسته لوله، اصطکاک حاصل از انبساط – انقباض ناگهانی می باشد. مبدل حرارتی صفحه ای واشر دار می تواند تا 320 درجه فارنهایت (160 درجه سانتیگراد) استفاده شود و اغلب به دلیل کارایی بالا و توانایی عبور از درجه حرارت، برای بسیاری از کاربردها استفاده می شود. از نوع بازگشتی، گرما در دو طرف دیواره تقسیم شده و توسط سیالات رد و بدل می شود. اما در طراحی مدلهای احیا کننده، مایعات سرد و گرم در یک فضا قرار دارند. بطوریکه آن فضا حاوی یک ماده از مواد بوده و به طور متناوب به عنوان یک منبع گرما کار می کنند. واشرگذاری این نوع دستگاه‌های تبادل حرارت بسیار حرفه‌ای می‌باشد.

پدیده انتقال گرما، بر اساس اصل آشفتگی حرارتی بدون حرکت مواد است. از شیر کنترل برای تغییر میزان جریان و فشار بخار استفاده می شود تا بتوان حرارت ورودی به دستگاه را کنترل کرد. یک سنسور در خروجی سیال ثانویه دمای آن را کنترل می کند و سیگنالی را برای کنترل کننده فراهم می کند تا دمای واقعی را با دمای تنظیم شده مقایسه کند و در نتیجه، به محرک سیگنال می دهد تا موقعیت شیر کنترل را تنظیم کند.

مبدل گرمایی لوله‌ای

سلام جناب مظفری عزیز، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت. سلام جناب اربابی عزیز، همکاران واحد مشاوره فنی با شما تماس خواهند گرفت. در حالت خراب واشر لاستیکی دو سیال تحت هیچ شرایطی مخلوط نمی‌شوند. در این ویکی‌پدیا پیوندهای زبانی در بالای صفحه و هم‌تراز با عنوان مقاله قرار دارند.

لوله و پوسته

برج خنک کننده مکعبی ساخته شده توسط این مجموعه، با کمترین میزان سوراخ ممکن تهیه شده و به همین دلیل فشارها به پیچ و مهره‌های نصب شده، به کمترین میزان خود رسیده است. این امر به شدت در استحکام بالای برج خنک کن فایبرگلس مهتاب گستر موثر است. در بررسی این سیستم باید گفت که عمدتاَ با مشکلات متعددی مانند گرفتگی سوراخهای لوله و همچنین جام کردن (بدلیل خرد شدن بلبرینگها) مواجه میشود.

چه اقداماتی می توان جهت افزایش کیفیت آب برج خنک کن انجام داد؟

تمامی صفحات نازک این نوع مبدل حرارتی بوسیله واشرها به یکدیگر اتصال پیدا می‌کنند. هر واشر طولی از ابتدا و انتهای (اولین و آخرین) صفحات عبور میکند تا استحکام مناسبی را به وجود بیاورد. به همین دلیل استفاده از مبدل حرارتی هوا خنک برای بسیاری از کاربریهای صنایع سنگین و خاص رواج دارد.

لوله های مسی باید عاری از هرگونه هوایی باشند ، در غیر این صورت عملکرد آنها کاهش می یابد. فن‌کویل ها به دلیل داشتن مزیت های فراوان، بسیار مورد توجه سازندگان قرار گرفته‌اند. فن‌کویل‌های دیواری که امروزه کمتر مورد استفاده قرار می گیرند، از جمله دستگاههای نسبتا گران قیمت می‌باشند. فن کویل های کاستی خود خانواده‌ای متشکل از فن‌کویل‌های کاستی چهارطرفه، کاستی یکطرفه و کاستی دوطرفه می‌باشند.

فن کویل سقفی-زمینی گرین مدل GFF800P1

برج خنک کننده فایبرگلاس امروزه عمدتاً در دو تیپ مکعبی و مدور تولید و عرضه می‌گردد. این دستگاه جایگزین بسیار عالی برای انواع کولینگ‌تاور بتنی و فلزی در صنعت به شمار می‌رود. قسمت‌های مختلف بدنه فایبرگلاس این نوع شامل فن استک، پنل، لوور، ستونی و تشتک می‌باشد. درواقع پس از تبخیر، «زیردان یا بلودان» بیشترین تأثیر را در محاسبه آب میکاپ دارد.سیستم بلودان برج خنک‌ساز یک بخش بسیار مهمی از این دستگاه‌ها محسوب می‌شود.

یخ زدگی سطوح برج خنک کننده